DDom
10 powodów dla których warto mieć porządek
8 sierpnia 2017
Jeżeli nadal mieszkasz z rodzicami lub jeżeli dzielisz mieszkanie lub dom z innymi osobami – pokój który jest twoją prywatną przestrzenią jest twoją stabilizacją. Dlatego warto zachować go w czystości z korzyścią dla zdrowie fizycznego i psychicznego. Pewnie zapytasz po co?
- Poukładana przestrzeń daje ci spokój mentalny – nie zaprząta Ci ona głowy a mózg nie dostaje aż tylu impulsów. Jeżeli przestrzeń jest poukładana a przedmioty „nie walczą” ze sobą daje ci to możliwość większego skupienia myśli bez potrzeby zwracania uwagi na sprawy, które mogą cię rozproszyć.
- To daje ci z kolei poczucie, że odzyskujesz kontrole – że masz władzę. Jeżeli w twoim życiu przydarzyła się smutna sytuacja lub wynikły jakieś problemy, to poukładanie swojej równowagi zacznij od prywatnej przestrzeni. Przywróci Ci to kontrolę, przyczepność – da ci poczucie, że skoro jedna część twojego życia mogła być poukładana to dasz sobie radę z kolejnymi.
- Nie warto robić co jakiś czas „gruntownych porządków” a lepiej działać w mniejszych krokach każdego dnia. Utrzymywanie poukładanej przestrzeni na co dzień sprawia, że faktycznie masz więcej czasu, gdyż nie musisz później układać sterty prania, ścierać grubej warstwy kurzu czy szorować starych plam, które już dawno zdążyły wsiąknąć w materiał.
- Uporządkowana przestrzeń to lepsze wykorzystanie czasu i działania. Jeżeli wiesz gdzie dany przedmiot się znajduje, a właściwie gdzie jest jego miejsce to nie tracisz czasu na jego szukania po całym pokoju. Wszystko powinno mieć swoje miejsce - tak jak biurko zawsze stoi w tym miejscu, obok jest łóżko, krzesło albo pufa - tak i inne przemioty powinny mieć swoje miejsce. Nie musisz się rozpraszać i denerwować – masz kontrole nad czasem bo nie musisz się skupiać na ciągłym „polowaniu” na rzeczy, które gdzieś leżą…
- Niepotrzebne rzeczy możesz oddać innym, tym którzy ich bardziej potrzebują. Gdy uporządkujesz swój pokój dojdziesz do wniosku że wielu rzeczy tak naprawdę nie potrzebujesz – są one zbędne i tylko leżą i dezorganizują Ci przestrzeń. Oddaj je, ktoś na pewno się z nich ucieszy a ty odzyskasz harmonie.
- Takie działanie dobroczynne przyniesie kolejny znakomity efekt – jako darczyńca poczujesz się dobrze, że dzięki tobie ktoś ma lepiej, łatwiej. Ktoś będzie miał radość z rzeczy z której Ty nie miałaś – podwójny profit. To jest właściwe kierunek a nie beznadziejne przechowywanie rzeczy, których nie używasz.
- To z kolei sprawia, że przewartościowujesz swoje pragnienia – wiesz co potrzebujesz a co jest ci zbędne. Może podczas porządkowania znajdziesz książkę, która Cię zainteresuje i na nowo odnajdziesz w sobie pasje do czytania książek. Albo odnajdziesz hantelki lub inny zestaw do ćwiczeń, który zmotywuje Cię do działania i spełnienia noworocznych obietnic. Porządkujesz swoje miejsce i wiesz co jest ci potrzebne a co nie, czego pragniesz a co jest ci niepotrzebne.
- Relaks gdy masz ład w pokoju jest dużo bardziej przyjemny i efektywniejszy. Nawet gdy świat na zewnętrz Cię przytłacza i jesteś zestresowana – to twój pokój utrzymany w ładzie zawsze będzie dla Ciebie oazą spokoju i harmonii. To jest miejsce gdzie możesz wyczyścić głowę, dać odpocząć ciału i poukładać swoje sprawy na nowo.
- I to wszystko wpłynie na twoje zdrowie, samopoczucie i kondycję fizyczną. Tak, bo nie ma nic gorszego niż spędzenia czasu w zakurzonym i brudnym mieszkaniu. Kurz i brud źle wpływają na system oddechowy, nieświeże powietrze zaburza myślenie. Nie wspominając już o milionach zarazków, które mogą negatywnie wpływać na twój organizm. Często otwieraj okna, wpuszczaj świeże powietrze, aby zawsze być w dobrej formie.
- A na koniec, dużym atutem utrzymywania swojej prywatnej przestrzeni w czystości jest uśmiech. Bo zyskujesz spokój, stabilizacje, twój organizm lepiej pracuje – to wszystko wpływa na ogólne samopoczucie. Na pewno będziesz dumna, że jesteś w stanie mieć swój kawałek podłogi taki uporządkowany, a jeżeli jesteś w stanie poradzić sobie z pokojem to prawdopodobnie także inne dziedziny życia da się poukładać.
Materiał zewnętrzny
0Komentarze