Najczęstsze problemy z monsterami - choroby i szkodniki
4 września 2024Monstera to roślina, która zdobi wiele polskich domów i biur. Jej charakterystyczne, perforowane liście dodają wnętrzom niezwykłego uroku. Jednak, jak każda roślina, monstery...
Na początek wyjaśnimy sobie może, czym w ogóle jest fundament i jaki jest jego cel. Zatem fundamentem nazywamy najniżej położony element konstrukcyjny budynku, a jego zadaniem jest przekazanie obciążeń generowanych przez konstrukcje na podłoże gruntowe w bezpieczny sposób, to znaczy taki, który nie będzie wywoływał występowania nadmiernych jego osiadań. Fundamentowanie jest pierwszym etapem w budowie domu.
A jak przygotować działkę do procesu fundamentowania oraz z jakich etapów składa się ten proces? Kolejno etapy wykonania posadowienia budynku to wykop fundamentów, dokładne wytyczenie jego ścian, wyznaczenie ścian narożnikowych, wytyczenie punktów w wykopie, wykonanie wykopu pod fundamenty, ręczne wyrównanie powierzchni wykopu oraz bezpośrednie przygotowanie gruntu pod ławy, wylewka warstwy podkładowej, ułożenie zbrojenia, deskowanie, czyli tak zwane szalunki i w końcu wylanie ław, a także ścian fundamentowych.
Po upływie czasu potrzebnego na związanie betonu i jego odpowiedniej pielęgnacji możemy wykonać demontaż deskowania. Następnie należy zadbać również o odpowiednią izolację przeciwwodną i dopiero wówczas można przejść do zasypania fundamentów. Do realizacji wszystkich wyżej wymienionych czynności koniecznie potrzebny nam będzie projekt, ale również geodeta, który wytyczy dokładne położenie fundamentów, a ponadto wynajem szalunków. Obecnie, jedną z najpopularniejszych i największych firm na rynku budowlanym oferujących szalunki wynajem jest firma PERI, w której najpopularniejszym systemem szalunków jest system TRIO. Istnieje także wiele innych mniejszych, ale również szanowanych, lokalnych firm wynajmujących systemy szalunkowe. Wynajem deskowania nie jest dużym kosztem w stosunku do pozostałych, na jakie jesteśmy narażeni podczas budowy. Istnieją trzy rodzaje szalunków systemowych — przestawne, przesuwne oraz ślizgowe. Szalunki przestawne to takie, których demontaż należy wykonać przed użyciem ich w innym miejscu, wówczas gdy system przesuwny bez demontażu zostaje przesunięty dalej.
System ślizgowy umożliwia przesuw szalunków w płaszczyźnie lica konstrukcji. Wynajmu dokonuje się zazwyczaj na okres trzydziestu dni i koszt wynosi kilkaset złotych. Warto dodać, że szalunki mogą zostać również wykonane z desek, zazwyczaj sosnowych, bądź płyt OSB lub MFP. Pamiętajmy jednak, iż rodzaj deskowania wpływa na jakość naszych fundamentów i co ważne na czas ich wykonania. Skonstruowanie szalunków z desek jest bowiem dość pracochłonne i w tym przypadku także musimy liczyć się z kosztem desek oraz gwoździ. Wykonanie szalunków z płyt jest już nieco mniej kłopotliwy, ale takie szalunki wykorzystuje się zazwyczaj przy budowie stropów. Reasumując, wynajem szalunków zdaje się być korzystnym rozwiązaniem, gdy zależy nam na szybkim wykonaniu posadowienia, a nasz kosztorys pozwala nam na doliczenie do niego kosztów wynajmu. Dlatego, że fundament stanowi podstawę budynku i to od niego zależy, jak dana konstrukcja będzie pracowała, warto zastanowić się nad jak najlepszym, najdokładniejszym jego wykonaniem.
REKLAMA: Wynajem Szalunków - Titan Polska
Materiał zewnętrzny
0Komentarze