IInne
Jak dobrać naczynie przeponowe do CO?
20 lutego 2019
Ogrzewanie jest bardzo szerokim pojęciem. Oznacza proces, dzięki któremu dostarczana jest energia termiczna do ciała lub pomieszczenia, mająca na celu podniesienie lub utrzymanie jego temperatury. Najczęściej pojęcie ogrzewania używamy w odniesieniu do wszelako rozumianych pomieszczeń znajdujących się w budynkach i budowlach innego typu.
W Encyklopedii PWN z kolei znajdujemy czytelną definicję ogrzewania, według której jest to po prostu doprowadzenie ciepła do konkretnego obiektu, po to żeby uzyskać i utrzymać żądaną temperaturę. Zgodnie z tą definicją ciepło jest doprowadzane zazwyczaj za pomocą tzw. czynnika grzejnego, czyli wody, oleju, pary czy gazów spalinowych. Rzadziej stosuje się rozwiązania, w których ciepło jest przekazywane obiektowi bezpośrednio przez jego źródło jak np. grzałka elektryczna zanurzana w ogrzewanej cieczy. Możemy rozróżnić:
• ogrzewanie bezprzeponowe – polega na tym, że obiekt ogrzewany styka się bezpośrednio ze źródłem ciepła;
• ogrzewanie przeponowe – polega na tym, że obiekt jest oddzielony od źródła ciepła za pomocą ścianki, tzw. przepony.
W ostatnim czasie w procesach ogrzewania coraz częściej inwestuje się w rekuperatory, dzięki którym możliwa jest regeneracja ciepła.
Centralne ogrzewanie – podstawowa metoda ogrzewania
Centralne ogrzewanie jest jedną głównych instalacji, w każdym gospodarstwie domowym. Jest wiele rodzajów centralnego ogrzewania, a to, które wybierzemy zależy przede wszystkim od specyfikacji naszego budynku. Rodzaj ogrzewania zależy również od tego jaki są nasze potrzeby oraz jakie mamy fundusze.
Określenie „centralne” wiąże się z tym, że ciepło wytwarzane jest w jednym miejscu (zazwyczaj specjalnie do tego przeznaczonym, czyli kotłowni), a następnie jest rozprowadzane do innych pomieszczeń za pomocą specjalnej instalacji.
Podstawowe elementy centralnego odezwania to kotły, pompy i odbiorniki ciepła, czyli grzejniki. Jest dużo różnych grzejników, są to m.in.:
• grzejniki gazowe (metalowe, akumulacyjne),
• grzejniki konwekcyjne,
• grzejniki radiatorowe,
• promienniki energii cieplnej,
• grzejniki nadmuchowe,
• grzejniki podtynkowe,
• ogrzewanie podłogowe.
Najważniejszy element centralnego ogrzewania i jego rola
Większość z nas na pytanie, który element z instalacji centralnego ogrzewania jest najważniejszy bez wahania odpowiedziałoby, że kocioł. Może bardzo nieliczni powiedzieliby, że grzejniki albo pompa. Tak naprawdę każdy miałby rację ponieważ cechą każdego z tych elementów jest to, że w jakiś sposób oddziałuje na pozostałe elementy i w rezultacie okazuje się, że wszystkie te elementy są równie ważne.
Jednak jest jeszcze jeden niezmiernie ważny element. Chodzi tu o pojemnik, naczynie wyrównawcze, czyli inaczej mówiąc o naczynie wzbiorcze. Jego rolą jest niedopuszczenie do nadmiernego wzrostu ciśnienia. Wzrost ciśnienia w instalacji wiąże się z tym, że woda po podgrzaniu zwiększa swoją objętość. Naczynie wyrównawcze magazynuje nadmiar cieczy (wody) - jeśli by go nie było nastąpiłoby rozszczelnienie instalacji lub zadziałanie zaworu bezpieczeństwa.
W systemach instalacji centralnego ogrzewania wyróżniamy dwa rodzaje naczyń wyrównawczych:
1. naczynie wzbiorcze otwarte;
2. przeponowe naczynie wyrównawcze.
Wyrównawcze naczynie otwarte
Naczynie wzbiorcze otwarte charakteryzuje się tym, że jest wykorzystywane w instalacjach zasilanych z kotła na paliwo stałe. Najważniejsze, aby przystosować je do specyfiki całej instalacji, dlatego musi być dobrze dobrane. Należy je zamontować w najwyższym punkcie całego obiegu wody, najlepiej nad piecem. Jest to bardzo ważne ze względu na to, iż zbyt niskie umiejscowienie naczynia może doprowadzić do zapowietrzenia całej instalacji oraz do wyciekania wody z obiegu. Naczynie wyrównawcze i kocioł grzewczy są ze sobą bezpośrednio połączone za pomocą pionowej rury wzbiorczej. A para wodna, która gromadzi się na jego ścianach jest odprowadzana rurą przelewową do kanalizacji. Krótko mówiąc do każdego naczynia należy dobrać pozostałe elementy, m.in.:
• rura wzbiorcza (zabezpieczająca);
• rura przelewowa;
• rura odpowietrzająca;
• rura sygnalizacyjna.
Przeponowe naczynie wyrównawcze
Przeponowe naczynia wzbiorcze charakteryzują się natomiast tym, że można je montować jedynie przy zasilaniu kotłem gazowym lub kotłem olejowym. Ten rodzaj naczynia wzbiorczego, dzięki zastosowaniu wewnętrznej automatyki, nie dopuści do przegrzania wody w instalacji. Instalacje, które są wyposażone w takie naczynie nazywa się instalacjami ciśnieniowymi (zamkniętymi). Zostaje ono wyposażone w dwie komory: wodną i powietrzną, które są podzielone elastyczną przeponą. Kiedy poprzez ogrzanie wody zwiększa ona swoją objętość, powietrze w komorze ulega sprężeniu, a ciśnienie wody w instalacji nieznacznie wzrasta.
Jak odpowiednio wybrać naczynie przeponowe do CO?
Dobór wielkości przeponowego naczynia wzbiorczego wcale nie jest prosty. Koniecznie musi uwzględniać wszystkie parametry, które cechują konkretną instalację CO. Jego wielkość zależy od pojemności wodnej instalacji (objętość powinna stanowić ok. 4% objętości wody, która znajduje się w kotle, rurach i grzejnikach).
Wybierając naczynie przeponowe musimy wziąć pod uwagę takie parametry jak:
• pojemność instalacji wodnej;
• pojemność całkowitą naczynia;
• ciśnienie wstępne;
• przyrost objętości wody;
• gęstość wody w temperaturze spoczynkowej.
Naczynie przeponowe możemy umieścić np. w kotłowni, ale należy pamiętać, aby zapewnić sobie dostateczną ilość miejsca na swobodny dostęp do zaworów i tabliczki znamionowej.
Jak widać wybór odpowiedniego naczynia wyrównawczego wcale nie jest prosty, ale na szczęście zawsze możemy skorzystać z pomocy doświadczonej firmy, która zajmuje się montażem instalacji centralnego ogrzewania. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasza instalacja jest w pełni bezpieczna.
Konsultacje merytoryczne: Parex kotły.
Artykuł sponsorowany
0Komentarze