IInne
Jak oko reaguje na soczewki kontaktowe?
25 czerwca 2018
Soczewki kontaktowe to wyrób medyczny, który powinien być dobierany w gabinecie okulistycznym, po uwzględnieniu indywidualnych parametrów oka oraz stopnia natężenia wady. Delikatny silikonowo-hydrożelowy materiał soczewek jest bardzo elastyczny i łatwo dopasowuje się do kształtu oka. Podrażnienia oczu czy bolesne dolegliwości związane z noszeniem soczewek wynikają z dobierania ich bez konsultacji ze specjalistą, nieodpowiedniej pielęgnacji czy sposobu zakładania i zdejmowania.
Czym są soczewki kontaktowe?
Soczewki kontaktowe wykonane są w cienkich silikonowo-hydrożelowych materiałów o zaokrąglonym kształcie. Soczewkę umieszcza się bezpośrednio na filmie łzowym, który pokrywa powierzchnię oka. Pierwsze zakładanie szkieł kontaktowych może powodować lekki dyskomfort, jednak pacjent dobierający soczewki w salonie okulistycznym, może liczyć na fachową pomoc specjalisty. Wyrób medyczny służy korekcji takich wad wzroku, jak: daleko- i krótkowzroczność, prezbiopia (starczowzroczność), a także jako akcesorium do zmiany koloru oczu (soczewki kolorowe bez mocy korekcyjnej).
Dobieranie soczewek u specjalisty - dlatego jest takie ważne?
Soczewki powinny być dobierane w gabinecie okulistycznym, zwłaszcza jeśli mają służyć korekcji wzroku. Należy jednak pamiętać, że oczy to bardzo delikatny i wrażliwy narząd. Kształt oraz powierzchnia gałki ocznej różni się u poszczególnych osób, dlatego nawet soczewki kolorowe bez mocy korekcyjnej również powinny być dobrane przez specjalistę. Lekarz lub optometrysta, po przeprowadzeniu badania wzroku, określa parametry soczewki, które zapewnią bezpieczne i komfortowe noszenie, a także oceni, czy nie ma przeciwwskazań do ich stosowania. Szkła kontaktowe nie są bowiem zalecane dla osób, np.: z poważnymi uszkodzeniami narządu wzroku czy przewlekłymi zapaleniami gałki ocznej. Noszenie soczewek pomimo jasnych przeciwwskazań może nie tylko nasilić występujące już dolegliwości, ale i doprowadzić do poważnych chorób oczu.
Soczewki kontaktowe a podrażnienia oczu
Soczewki kontaktowe mogą wywoływać podrażnienia oczu. Na różnego rodzaju dolegliwości, jak: pieczenie, łzawienie czy ból, narażone są jedynie osoby, które w nieodpowiedni sposób pielęgnują wyrób medyczny. Soczewki miesięczne wymagają bowiem codziennego czyszczenia, gdyż na ich powierzchni osadzają się osady białkowe lub kurz. Brak higieny szkieł kontaktowych powoduje gromadzenie się na ich powierzchniach zanieczyszczeń, co może podrażniać oczy. Do mycia soczewek stosuje się tylko i wyłącznie specjalny preparat, który można kupić w salonie optycznym. Stosowanie innego środka, jak: mydło, ślina czy żel pod prysznic, może nie tylko uszkodzić delikatny materiał, z jakiego wykonane są soczewki, ale i spowodować pieczenie oczu, a nawet reakcje alergiczne i uszkodzenie powierzchni gałki ocznej.
Materiał zewnętrzny
0Komentarze