Kiedy warto zdecydować się na zakup masażera?
19 lipca 2024Decyzja o zakupie masażera może z początku wydawać się błaha, lecz warto wziąć pod uwagę liczne korzyści, jakie niesie ze sobą to urządzenie. Masażery poprawiają ogólne samopoczucie...
Rekonstrukcja ACL to zabieg polegający na odtworzeniu więzadła krzyżowego w kolanie. Dzięki niemu istniejące uszkodzenie zostaje naprawione, leczone zostają także urazy pokrewne m.in chrząstki i łąkotek. Po operacji konieczna jest skutecznie i właściwie prowadzona rehabilitacja.
Przez kilka tygodni po zabiegu trzeba nosić stabilizator i poruszać się o kulach. Do zwykłej aktywności wraca się po ok. 12 tygodniach, do sportu w ograniczonym zakresie po ok. kwartale, ćwiczyć, wykonując aktywne ruchy skrętne kolan można natomiast zacząć dopiero po 9 miesiącach. Na początku więzadło krzyżowe przednie jest strukturą bardzo delikatną, wrażliwą na uszkodzenia i rozciągnięcia. Należy się chronić przed kolejnymi urazami i omijać niekorzystne obciążenia działające na przeszczep. Nie tylko w tym przypadku po zabiegu konieczne jest zachowanie ostrożności. Ryzykiem obarczeni są także pacjenci znajdujący się po operacji zaćmy.
Wstawanie bez ortezy. Po operacji ACL droga do odzyskania sprawności jest niełatwa. Pierwszym etapem jest wstanie z łóżka i zrobienie kilku kroków. Noga po zabiegu początkowo wydaje się trudna do opanowania. Próba wykonania pierwszych ruchów bez zabezpieczenia ortezą zablokowaną w wyproście obarczona jest wielkim ryzykiem. By zwiększyć bezpieczeństwo kroku, należy podeprzeć operowaną kończynę stopą zdrowej nogi.
Zwieszanie nogi bez podparcia stopy podczas siedzenia. Pacjenci po przeszczepie więzadła krzyżowego przedniego mają nawyk siedzenia z nogą zwisającą luźno, bez podpierania. Takie postępowanie może doprowadzić niestety do rozciągnięcia świeżego przeszczepu, przez co kolano stanie się niestabilne. W pierwszych 4-6 tygodniach po operacji trzeba zawsze stawiać stopę na podłożu.
Nieprawidłowo wykonywane ćwiczenia. Właściwa terapia powinna uwzględniać tzw. zamknięte łańcuchy kinetyczne. Nie wolno wykonywać np. prostowania nogi zwieszonej poza brzegiem stołu oraz w pozycji leżenia na brzuchu biernie rozciągać zginaczy z nogami poza stołem. Najlepiej jest ćwiczyć pod okiem doświadczonego rehabilitanta.
Szukasz dobrego specjalisty, który przeprowadzi Twoją operację? Znajdziesz go na www.tourmedica.pl!
Materiał zewnętrzny
0Komentarze