Kiedy warto zdecydować się na zakup masażera?
19 lipca 2024Decyzja o zakupie masażera może z początku wydawać się błaha, lecz warto wziąć pod uwagę liczne korzyści, jakie niesie ze sobą to urządzenie. Masażery poprawiają ogólne samopoczucie...
Szkarlatyna (płonica) jest chorobą bakteryjną, wywoływaną przez niektóre szczepy paciorkowców. Czasami rozwija się u osób z anginą. Można zachorować na nią trzy razy w ciągu życia, gdyż istnieją trzy typy bakterii, które mogą ją wywołać.(1) Jak wygląda jej przebieg i czy szkarlatyna powoduje powikłania? Dowiesz się tego z poniższego tekstu.
Bardzo charakterystycznym objawem szkarlatyny jest wysypka. Na skórze pojawiają się drobne plamki, z wyglądu przypominające poparzenie słoneczne. Pod wpływem nacisku na zmieniony obszar skóra robi się jednak blada, jest też szorstka w dotyku. Wysypka z reguły najpierw pojawia się na twarzy lub szyi, a następnie zajmuje ręce, tułów i nogi. W okolicach pach, pachwin, łokci, kolan i szyi skóra przybiera głęboki czerwony kolor, ciemniejszy niż pozostałe obszary zajęte wysypką.(1,2)
Typowym objawem płonicy jest ponadto tzw. truskawkowy (lub malinowy) język – intensywnie czerwony z dobrze widocznymi brodawkami. Mocno zaczerwienione jest też gardło chorego. (1,2)
W przebiegu płonicy występuje wysoka gorączka (ponad 38 stopni C), której towarzyszą dreszcze. Chory ma czerwoną, „zaognioną” twarz (wyjątkiem jest obszar wokół ust). Zanim język zrobi się truskawkowy, pojawia się na nim biały lub żółtawy nalot, który z biegiem czasu ustępuje. Oprócz tego pacjent może mieć problemy z przełykaniem, powiększone i wrażliwe na dotyk szyjne węzły chłonne, nudności lub wymioty, bóle brzucha i głowy. Wszystko to powoduje ogólne osłabienie i zmęczenie. (1,2,3)
Szkarlatyna jest chorobą bakteryjną, dlatego terapia polega na podawaniu choremu antybiotyków. Istotne jest pozostanie w domu i unikanie bliskiego kontaktu z innymi osobami, gdyż choroba rozprzestrzenia się drogą kropelkową oraz poprzez używanie tych samych przedmiotów. Istnieją sposoby na przyspieszenie powrotu do zdrowia i polepszenie samopoczucia:
„Szkarłatna gorączka” to choroba, którą należy wyleczyć do końca, gdyż może być niebezpieczna. U niektórych osób występują powikłania po płonicy. Dzieje się tak, jeśli chorobotwórcze bakterie zdołają rozprzestrzenić się do innych części ciała. Mogą zaatakować migdałki, płuca, skórę, nerki, ucho środkowe, a czasami przedostają się do krwi. W bardzo rzadkich przypadkach powikłaniem szkarlatyny jest gorączka reumatyczna, której głównymi objawami są: gorączka, zapalenie stawów, zapalenie serca, zmiany skórne i pląsawica (mimowolne ruchy mięśni twarzy, rąk i nóg, którym towarzyszy rozchwianie emocjonalne). Gorączka reumatyczna częściej występuje jednak u dzieci. U osób po ukończeniu 30. roku życia rozwija się bardzo rzadko.(4)
Źródła:
Artykuł sponsorowany
0Komentarze