IInne
O czym pamiętać, zakładając konto oszczędnościowe?
22 lutego 2018
Sposobów na oszczędzanie jest wiele, choć nie wszystkie przynoszą zauważalne zmiany w zasobności naszego portfela. Jednym z popularniejszych sposobów odkładania pieniędzy jest comiesięczne zasilanie konta oszczędnościowego. Na czym ta forma oszczędzania dokładnie polega?
Dobrze robi świadomość posiadania odłożonej gotówki – na wakacje, przyjemności, czy przysłowiową czarną godzinę. Pieniądze można odkładać do skarpety, przeznaczyć na lokatę, wreszcie zasilać co miesiąc niewielkimi nawet sumami rachunek oszczędnościowy.
Pozornie, konto oszczędnościowe niczym nie różni się od typowego rachunku osobistego. Tymczasem regularnie zasilane przynosi określone zyski na podstawie udzielonego w danej instytucji bankowej oprocentowania. Z reguły jest ono niewielkie, z pewnością mniejsze od tego, jakim charakteryzują się lokaty bankowe. Z drugiej strony, w odróżnieniu od zasad regulujących funkcjonowanie lokat, z konta oszczędnościowego zazwyczaj można wypłacać pieniądze w wybranej kwocie. Często, pierwsza wypłata w danym miesiącu jest darmowa, klient ponosi realne straty dopiero przy drugiej wypłacie. Ta zasada ma zmusić dysponenta środków do nieruszania ich. To zrozumiałe, istota rachunku o charakterze oszczędnościowym polega przecież na tym, że jego właściciel używa go do oszczędzania, nie zaś do opłacania bieżących potrzeb, czy jednorazowych zachcianek.
Konta oszczędnościowe dostępne na polskim rynku różnią się między sobą w zależności od banku, choć podstawowa zasada funkcjonowania tego typu rachunków jest wspólna dla wszystkich instytucji bankowych. Osoba zainteresowana tą formą oszczędzania może prześledzić pozyczkowy-portal.pl bądź na innych portalach tego typu. Dostępna pod adresem wujeksknerus.pl klasyfikacja udziela informacji na temat oprocentowania oferowanego przez najważniejsze polskie banki. Zapoznanie się z rankingiem ułatwia rozpoznanie sytuacji na rynku kont oszczędnościowych i podjęcie decyzji o tym, u kogo najbardziej opłaca się oszczędzać.
Materiał zewnętrzny
0Komentarze